152. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 08.03.2016.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај
ШТА ДА СЕ РАДИ ЗА КРАЈИШКУ СТВАР?!
Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 152. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
У недељи од 28. фебруара до 06.03.2016. године наш осврт смо насловили: Шта да се ради за крајишку ствар?! Таква упитаност се наметнула после састанка Управног одбора Фондације Крајишког културно историјског центра (ККИЦ), одржаног у Београду 03. марта. Већи део расправе је прошао у дијалогу главног иницијатора овог ангажмана Мирка Радаковића и аутора овог текста Милана Ливаде, што су нам са правом замерили остали учесници. О чему се ради?
Пре готово годину дана основана је споменута Фондација. Било нас је око 80 присутних, који смо се сагласили, и тиме постали њени оснивачи. Лично сам инсистирао тада да поенту ставимо на помоћ неправедно оптуженим Крајишницима учесницима грађанског рата у Хрватској. Позвао сам се на поуке дичног српског патријарха Павла, да као потомци граничара будемо људи иако смо Срби! Извршио сам неколико уплата на рачуне две фондације. Показало се да је то, ако не највећи, оно међу највећим износима међу само неколицином уплата?! А рачуница је много проста. Да је сваки од 80 оснивача месечно уплаћивао само 100 динара Фондација би имала солидан новац за елементарно пословање. Не разумем како оснивачи замишљају функционисање ако не учествују сопственим прилозима? Поразно је, затим, искуство у сарадњи са страдалима у рату. Појавио се један од оптужених, без новца и знања како да се заштити. Радаковић му са још двојицом сарадника обезбеди 7.000,00 динара, из свог и џепова оне двојице, одведе га код адвоката и упути шта да ради. Тај се после тога уопште не јавља! Други случај је још драстичнији. Заменица тужиоца за ратне злочине је отишла код жене из Крајине у Инђију, из чије су куће хрватске снаге ликвидирале чак три мушкарца, а она уопште није хтела да сарађује говерећи да ништа не зна?!
Шта онда, заиста, ми овакви наопаки, можемо да учинимо за нашу ствар? Прво, Крајишници нису спремни ни минимално да учествују масовније својим динаром да се помогне најугроженијима међу нама?! Немамо ниједну хуманитарну организацију, а већ су две деценије прошле, од стравичног злочина који смо доживели! Друго, чудно се понашају и они којима се нуди помоћ и тражи сарадња у деликатним ситуацијама! У таквим околностима ваља детаљно анализирати предузете активности људи добре воље са крајишког простора. Кад међу нама нема ни јединства, ни солидаризма, нити укључивања младих у ангажмане којима смо посвећени, треба преиспитати ситуацију и проценити шта чинити даље? Ми времешни, посвећени крајишкој ствари, немамо још пуно времена на располагању. Не можемо се замајавати лажним уверењем да чинимо нешто значајно кад озбиљних резултата нема. Изгледа да нам преостаје само таворење у овој жалосној свеопштој крајишкој расцепканости у егзилу!
Милан Ливада