Милан Ливада

Милан Ливада

понедељак, 30. август 2021.

ОПЕТ О КОРОНИ НАЈВИШЕ ПРИЧЕ У ЈАВНОМ ПРОСТОРУ

 

413. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 31.08.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ОПЕТ О КОРОНИ НАЈВИШЕ ПРИЧЕ У ЈАВНОМ ПРОСТОРУ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 413. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 23. до 29. августа 2021, опет је највише приче у јавном простору о корони. Поготово овде у Новом Саду је питање дана када ће бити отворена новоизграђена Ковид болница. Челница Клиничког центра у овом граду изјавила је телевизији пре два три дана да се на расписани конкурс није јавио довољан број лекара специјалиста, па су се определили да приме лекаре опште праксе, које ће послати на специјализацију. Иначе, по обичају у овој хроници објављујемо стање на крају недеље коју посматрамо. Тако је у недељу, 29. августа у вечерњем Дневнику РТС 1 презентовано да је тестирано више од 9500 пацијената, да је међу њима утврђено да 1722 имају корону, а да је преминуло 9 хоспитал-изованих. У свакодневном спиновању преко телевизије: како се ситуација драматично погоршава; како се нагло пуне болнице и сл, на удару критике су невакцинисани...

            Можда су последице климатских промена драматичније од короне, али оне нису у фокусу српске државне пропаганде и њених медија. Зар то није шок кад температура у августу падне са близу 4о на 10 Целзијуса. Биланси катастрофалних двомесечних врућина овде у Војводини, у житници Србије, су дебело умањили приносе, а на српском југу огроман простор је остао без воде за пиће, као и за напајање стоке. У свету, спомињемо само да је у Америци, у једној од њених држава - Луизијани протутњао ураган, какав није виђен 150 година, а после којег је проглашено стање елементарне катастрофе... Човечан-ство изгледа још није свесно шта је задесило целу планету Земљу...

            У овом колажу више тема забележили смо и одјеке поводом Међународног дана несталих. Иако је од грађанских ратова и распада Југославије прошло четврт века, а од НАТО агресије више од две деценије још се не зна како је и где нестало око 30 хиљада српских жртава. Вељко Одаловић, који се цело време на нивоу Србије бави тим питањем, рече за цело то време решили су само 2 случаја на Косову и 3 случаја у Хрватској. Баш их брига за српске жртве, а такав је однос код Срба био и у ранијој прошлости!?

            Од крајишких тема, којима је посвећена наша хроника, овај пут спомињемо две. Разјашњене су нејасноће око текста о Јасеновцу у израелском листу "Џерузалем пост", који се извинио хрватском историчару Иви Голдштајну, што је нападан и вређан због његовог бављења жртвама злогласног логора. Голдштајн је открио да је тобожњи аутор  текста Давид Голдман измишљена личност, а да иза тога лажирања стоји круг људи повезан са историчарком Бланком Матковић. Хрватском ревизионизму нема краја... Друга тема се односи на предстојећи попис становништва у Хрватској. Према писању портала хрватског недељника Новости, што је пренео Тањуг - У Хрватској расте нервоза, али и притисци уочи предстојећег пописа становништва, а на "џамбо" плакатима нерегистрован-ог Хрватског удружења православних бранитеља и припадника непризнате хрватске пра-вославне цркве, Срби се позивају да се изјасне као Хрвати!? Не могу да поднесу ни онај остатак остатака српског становништва у својој лијепој нашој!?

 

             Милан Ливада

 

ЗАВРШЕНА НОВА КОВИД БОЛНИЦА У НОВОМ САДУ

 

412. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 24.08.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ЗАВРШЕНА НОВА КОВИД БОЛНИЦА У НОВОМ САДУ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 412. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 16. до 22. августа 2021, најважнији догађаји у турбулентној српској ставарности су финални радови на завршетку нове Ковид болнице у Новоме Саду. Током недеље шеф државе је посетио градилиште и најавио крај градње, а у недељу 22. августа министар здравља је саопштио да је формирана  лекарска екипа која ће водити болницу, да су лекари на обуци и да ће Ковид болница убрзо прорадити. То је велики догађај - да Нови Сад добије тако велику и модерну болницу, али није добро што ће она бити претрпана новооболелим пацијентима од корона вируса.Према драматизацији ситуације чекају нас тешки дани: претрпане болнице новозараженим пацијентима са тешком клиничком сликом, умирања и др.

            У последњем дану недеље коју посматрамо, 22. августа у вечерњем Дневнику РТС 1 емитовано је да је међу више од 8.000 тестираних откривено преко 1.240 новооболелих, а умрло је 8 пацијената. Медији драматизују да је све више хоспитализованих, међу којима предњаче млади и оних који су се вратили са летовања. Наравно, сваки дан се на небројено места, небројено пута инсистира на вакцинацији. У Србији је вакцинисано преко 50 одсто становништва, у Хрватској око 30 одсто, у Словенији око 40 одсто. Малобројне су државе које имају већи проценат заштићених од короне, бар их медији не истичу. Да ли се и у њима толико инсистира на вакцинацији и невакцинисани толико клевећу, као у Србији, медији нас не обавештавају?!

            У другом делу наше Хронике изражавамо наду да је ПРИРОДА на Преображење Господње, уз освежење које нам је донела, показала да још има снаге у неравноправној борби са арогантним предводницима човечанства, који су је немилице уништавали, а сад су додали и корону да докрајче већи део света, а оставе само одабране по њиховом кључу. Игнорисали су деценијама све позиве и уговоре које су потписали да се природа заштити. Још се не схвата сва озбиљност апокалипсе чији су симболи пожари и поплаве захватили цео свет. Овде  код нас суша је оставила без воде више општина на југу Србије, а у Војводини битно је умањила приносе код свих култура. А ово је само почетак несагледив-их последица условљених климатским променама. Има ли снаге и памети да се зауставе?!

            И у трећем делу наше приче рече ми земљак, прогнан из Српске Крајине, по недавном повратку из Хрватске: - Тамо је све исто као и '91. године у антисрпској пропа-ганди!? Замисли, шта ми рече некадашњи колега са посла, Мађар по националности, да није могао да схвати зашто су гледаоци на фудбалској утакмици репрезентације Хрватске са Северном Ирском скандирали - "Уби, уби Србина!". Какве везе имају Ирци са Србима?! Тако је то у јавном дискурсу, не престаје антисрпска реторика. Кад из Србије званично  реагују на те расистичке пароле онда спомињу само ону "За дом спремни!", а "Уби , уби Србина!", као да их се не дотиче!?

 

            Милан Ливада  

ДА ЛИ ЋЕ ПРЕОБРАЖЕЊЕ ДОНЕТИ ОСВЕЖЕЊЕ?

 

411. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 17.08.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ДА ЛИ ЋЕ ПРЕОБРАЖЕЊЕ ДОНЕТИ ОСВЕЖЕЊЕ?

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 411. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 09. до 15. августа 2021. сви смо патили од великих врућина, па нам наду врати народно веровање како се на Преображење Господње 19. августа преобрази и гора и вода, дакле могле би температуре да падну. Минули ЈУЛ је био најтоплији месец икада измерен у историји, а температура се мери 142 године. То је саопштила Америчка   национална агенција, а пренео РТС 14. августа. Метеоролози су најавили неко освежење за четвртак, 19. августа, а да ли ће то бити оно што прижељкујемо остаје да се види. Муке због високих температура и њени пратиоци пожари и поплаве широм света преузели су примат корони. Катастрофалне последице од силних пожара и поплава и у најмоћнијим државама света Америци, Русији, Кини, Индији, Немачкој и другима подгрејале су приче о смаку света. На микро плану овде у Војводини, на најплоднијој земљи у Европи, суша је битно смањила приносе. Кукуруза ће рецимо бити за трећину мање него лане, а он је у извозу био главни адут Србије. Све у свему са климатским променама нема шале и Бог зна како ће човек, који је својом ароганцијом довео природу у ово стање, проћи од узвраћеног ударца. Чини се да сви стрепимо од неизвесности која се надвила над нама.  

            Корона наша насушна захуктава се у четвртом таласу, плаше нас из Кризног штаба. На крају недеље коју посматрамо, у вечерњем Дневнику РТС 1, 15. августа је саопштено да је међу скоро 8.000 тестираних откривено 817 новозаражених, а умрла су 4 пацијента. Посебно се наглашава да су новооболели невакцинисани, јер је поента харанге против њих, чиме се постиже намерна конфронтација вакцинисаних са невакцинисаним. Тако круже приче да већ у септембру невакцинисани неће моћи ни у продавнице. Из дана у дан се углавном понавља иста прича: да се пуне болнице; да клиничке слике нису лаке; да треба појачати превентивне мере и вакцинацију и томе слично. Баш у уторак,17. августа, кад се емитује ова емисија, почиње примање треће дозе вакцине, да се појача имунитет, јер треба око 80 одсто вакцинисаних да би држава била заштићена.

            Две претходне теме су једнако актуелне за свеукупно српско друштво, док је за избегле Србе Крајишнике август најцрњи месец у њиховој историји. У њиховим осећа-њима никада не могу да избледе слике страхота и понижења, када су у августу 1995. године напуштени од свих брутално прогнани, са југо западних простора Српске Крајине, од нових хрватских власти. Вређају их и даље у јавном дискурсу овде у новом завичају користећи терминологију њихових прогонитења. По тим оптужбама сами су криви за своју судбину што је брутална лаж. Ми који знамо доста тога од пуне  истине: да је рат договорен; да је Крајина преко оних митинга у неку руку хушкана на рат; да су официри југословенске војске тамо ратовали, а онда на крају послужила као монета за поткусур-ивање, не можемо да разумемо да се подозриво гледа и на крајишка удружења грађана која баштине културу сећања на Српску Крајину, јер тобоже позивају на освету! Баш свашта!

 

            Милан Ливада            

ПОМЕШАНА ОСЕЋАЊА КРАЈИШНИКА О ОЛИМПИЈАДИ И ГОЛГОТИ

 

410. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 10.08.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ПОМЕШАНА ОСЕЋАЊА КРАЈИШНИКА О ОЛИМПИЈАДИ И ГОЛГОТИ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 410. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 02. до 08. августа 2021, осећања наших прогнаних Крајишника су била помешана. Радовали су се, као уосталом и цела Србија, врхунским остварењима наших олимпијаца на управо завршеним 32. Олимпијским играма у главном граду Јапана Токију.  Истовремено је недеља коју посматрамо била пуна догађаја од којих је многе, који мисле својом главом, хватала мучнина од поплаве циничних прича поводом 26. годишњице  од прогона нашег народа са простора Српске Крајине.  

            Олимпијска репрезентација Србије најбоље је прошла на овој Олимпијади откако наступа као самостална држава. Српски великани олимпизма вратили су се са девет медаља: три златне, једном сребрном и пет бронзаних. Да је било иоле спортске среће реално смо могли добити још пет шест олимпијских шампиона. То су највреднија спортска остварења на најрепрезентативнијој такмичарској смотри у свету. Једино у тој сфери Срб-ија фигурира као равноправан партнер гигантским државама света. То су сјајни резултати српске младости, у чијим су редовима и многи такмичари пореклом из Српске Крајине. У суморној српској стварности једино су успеси на Олимпијским играма били разлог за истинску радост и задовољство првенствено међу младима, али и свим слојевима друштва.

            За ону другу тужну страну је сећање на најцрњи дан у историји Срба Крајишника. Претходио је томе састанак државног и војног врха Хрватске на Брионима где је Фрањо Туђман наредио (парафразирамо): - Удар на Републику Српску Крајину изведите тако да Срби напросто нестану! И нестали су у највећем етничком чишћењу у Европи после Друг-ог светског рата кобног 04. августа 1995. године, са својих вековних животних простора од Дубровника до Вуковара, које су настањивали много пре Хрвата. У вези са овом чињени-цом пласиран је преко друштвених мрежа баш минуле недеље занимљив историјски подат-ак. Лајош Талоци, секретар бечког царског архива, историчар (08.12.1857 - 01.12.1916.), записао је у свом дневнику: "И тако смо ми (Ватикан и Бечки двор), 1836. године почели да стварамо хрватски народ!!!" Ово би сваки Србин требао да зна, али не знају ни њихови предводници! На тај српски немар указао је баш тих година, када Талоци то бележи, Вук Стефановић Караџић. Записао је Вук тада да се виши српски слојеви стиде свога народа, а понизни су према бечким господарима. Тако је и данас. Српска власт у матици, која је по међународном праву дужна да штити своје сународнике у дијаспори, у овом случају Србе Крајишнике прогнане из Хрватске, није ништа предузела да они добију било какву сатис-факцију. Штавише ишли су неки на поклоњење у Загреб и извињавали се! А 04. августа прошле среде, на комеморацији у избегличком насељу Срба Крајишника Бусијама повод-ом 26. годишњице од погрома над српским крајишким народом, говори су више нагињали пропаганди предстојећих избора, него што је обећано прогнаним сународницима.

 

            Милан Ливада

НЕПРЕКИДНО СТРАДАЊЕ НА КРАЈИШКОЈ ГОЛГОТИ

 

409. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 03.08.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

НЕПРЕКИДНО СТРАДАЊЕ НА  КРАЈИШКОЈ ГОЛГОТИ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 409. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 26. јула до 01. августа 2021., међу темама које спомињемо наш акценат је на комеморацијама везаним за непрекидно страдање на крајишкој голготи. Ова хроника је написана на Светога Илију и прва ауторова асоцијација је била на његово родно Прими-шље и Збор у Примишљу на Светога Илију. То је био велики хришћански празник и слава бројних домаћинстава, не само за Примишље него и ширу околину тога дела Кордуна. Тога дана на Збору се окупљала маса света свих узраста у добром расположењу и свечано обучена. Играло се и певало, дружило и веселило и на друге начине до касно у ноћ. Некад било сад се приповеда. И данас су у Примишљу најоданији Примишљанци...

            Настављамо започето спомињање у претходној Хроници резултата наших спортиста на 32. Олимпијским играма у Јапану. На почетку је владала претерана еуфорија коју су створили медији понети заиста блиставим резултатима - освајањем четири олимпијске медаље. Хероина је била Милица Мандић која је освојила златну медаљу у теквонду.  У првом плану је са правом био Новак Ђоковић, најпопуларнији учесник на Олимпијади, од којег се по медијима очекивало да освоји две златне медаље, уз своју дисциплину и у микс дублу. Најбољи тенисер света је у фуриозном, шампионском стилу одиграо први сет са Зверевом и у другом стао и пао толико да је остао без медаље. Оваква непријатност се морала избећи, јер је Ђоковић сувише задужио Србију која га мора чувати...

            И реч две о свакодневици са короном. На вечерњем РТС 1 Дневнику у недељу о1. августа саопштено је да је међу више од 6.000 тестираних откривено више од 300 ново-заражених, док су 4 лица умрла. У званичној пропаганди ситуација се драматизује, а чују се и застрашујуће најаве да нас за предстојећи викенд чекају 4 дана затварања!?

            И, на крају, поента наше Хронике су комеморације везане за непрекидно страдање на крајишкој голготи. Култура сећања нас враћа на геноцидне радње усташке НДХ-азије 1941. године. Најстравичнији покољи Срба били у Српским православним црквама у Глини, Садиловцу и другим местима. Усташки терор пре 80 година довео је до устанка Срба 27. јула 1941. у Хрватској у Србу и у Босни и Херцеговини у Дрвару. На те дане је подсетио Милорад Додик, уз напомену да то страшно време Срби не смеју заборавити. А сутра 04. августа у Бусијама, приградском београдском избегличком насељу, на највишем државном нивоу Србија и Српска ће обележити 26. годишњицу од бруталног прогона српског крајишког народа са вековних огњишта 1995. године у агресији Хрватске на Републику Српску Крајину. Актуелна дешавања у Босни и Херцеговини, након што је одлазећи високи представник наметнуо закон о забрани негирања геноцида и одлучан одговор Републике Српске да то не прихвата, потврђује нашу тезу да се наставља непрекидно страдање на крајишкој голготи.

 

            Милан Ливада

           

ПРВИ ПУТ ПРВОГ ДАНА ПРВЕ МЕДАЉЕ НА ОЛИМПИЈАДИ

 

408. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 27.07.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

                            ПРВИ ПУТ ПРВОГ ДАНА ПРВЕ МЕДАЉЕ  НА ОЛИМПИЈАДИ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 408. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 19. до 25. јула 2021, из обиља тешких тема нацију су разгалили и уздигли успеси српских олимпијаца на 32. Олимпијским играма у главном граду Јапана Токију. Десио се и куриозитет који смо истакли у наслову - Први пут првог дана прве мед-аље на Олимпијади. Никада, као овај пут, наши такмичари на најпрестижнијој светској смотри спорта нису освојили две олимпијске медаље. Дамир Микец се окитио сребрном медаљом у стрељаштву, а Тијана Богдановић бронзом у теквонду.За тај подвиг чека их премија: Микеца од 60.000 евра, а Богдановићеву од 50.000 евра као национално спортско признање Републике Србије. Према резултатима у прва три дана биће још таквих подвига. Наставља се традиција да су српски спортисти најуспешнији амбасадори нације и државе. Они се равноправно боре за највиша одличја са такмичарима из гигантских нација и држа-ва какве су Америка, Русија, Кина и друге. Камо среће да је иста ситуација са српским пол-итичари, привредницима и другим посленицима!?

            Тако је Олимпијада постала прва медијска вест уместо короне која доминира већ безмало две године у медијској манипулацији масама. На крају недеље коју посматрамо у вечерњем Дневнику РТС-а 1, 25. јула саопштено је да је међу 6.100 тестираних било 200 новозаражених, а умрла је једна особа. Од Кризног штаба и других официјелних институ-ција на удару су невакцинисани који се у ружењу дисквалификују претњама да неће да буду лечени бесплатно, да их чекају разне друге дискриминаторске мере јер су претња друштву и томе слично. Било би занимљиво сазнање шта би показала једна објективна и поштена анализа о томе зашто је однос вакцинисани - невакцинисани још увек пола - пола и поред толико напора и претњи надлежних да је вакцинација обавезна!?

            Чини се да је све више трезвених људи који схватају размере опасности од панде-мије суше. На ту претњу је упозорење стигло од Уједињених нација, уз напомену да су предзнаци тога пожари у Сједињеним Америчким Државама. Пожари харају и у руском Сибиру. На другој страни велике државе као што су Кина и Немачка делују немоћно про-тив разорних поплава. Питање је да ли уопште има држава које немају штете од времен-ских непогода. На просторима Србије већ су  забележене ненадокнадиве штете од суша и поплава. Цела планета је у вртлогу климатских промена.

            У сфери међународне политике и међународних односа бивше европске колонија-лне силе Србима у некадашњем маниру намећу геноцид. Тако народ, који је у њиховим агресијама у прошлости највише страдао и претрпео најсуровији геноцид, треба и данас уместо жртве да буде жигосан као злочиначки. Као да су се узнемирили од закључака Независне Међународне комисије за истраживање страдања свих народа у Сребреничкој регији од 1992. до 1995. - ...да се у Сребреници није догодио ни појединачни злочин гено-цида, ни геноцид уопште... Тај Извештај је валидан и компетентан доказ који се може добро искористити у борби за истину од стране Републике Српске и Србије.Милан Ливада

 

ОДНОС СРБИЈЕ КАО МАТИЦЕ ПРЕМА СВОЈОЈ ДИЈАСПОРИ

 

407. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 20.07.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ОДНОС СРБИЈЕ КАО МАТИЦЕ ПРЕМА СВОЈОЈ ДИЈАСПОРИ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 407. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 12. до 18. јула 2021,  на јавној сцени је била појачана кампања за предстојеће изборе, мада су они још далеко. Један од највиших државних челника, на обе-лежавању годишњице оснивања његове партије, рече да ће носиоци актуелне власти поново убедљиво  победити све непријатеље државе и народа!? Баш демократска реторика нема шта! Приметили смо да су и наши избегли Крајишници пожурили да изразе понизност српским владарима. У том контексту смо одлучили да у овој хроници подсетимо на једно историјско искуство у односу српске матице према српској дијаспори.

            Првог дана јула у Матици српској у Новом Саду представљена је књига Од рата до оптације/ ЛОВРА (1914-1924), аутора др Милана Мицића, актуелног секретара ове нај-старије и најзначајније културне институције  у Срба. Он у предговору каже да је деценија између почетка Првог светског рата и завршетка оптације (1914-1924.) из српског села Ловра, на Чепелском острву код Будимпеште, трајно и неповратно изменила ово насеље, али и целокупан српски народ у Мађарској... Ево укратко те приче.

            По завршетку Првог светског рата, у којем је Мађарска доживела пораз, а победни-чка Србија своју државност пренела на новостворену краљевину Срба, Хрвата и Словенаца (СХС), националним мањинама је дата опција (избор) да могу да бирају између останка или сеобе у матичну државу. Државна политика је била да Срби из Мађарске доселе у матицу. У више насеља широм Мађарске било је укупно од 20-22.000 Срба, у зависности од извора, док је Ловра била једино чисто српско насеље са око 600 Срба. Наредба о опта-цији коју је донела југословенска власт ступила је на снагу 10. септембра 1921. године. До оптације српског становништва из Ловре дошло је тек у октобру 1924. Тада је из Будим-пеште шлеповима Бродарског синдиката СХС кренула 81 породица са 220 чланова, међу којима је било 35 породица са 102 члана из Ловре. Речено им је да ће бити насељени на поседу Котека у Футогу. Кад су стигли у Нови Сад шокирало их је сазнање да не иду у Футог, него на општинске поседе у Аду и Мол. Те општине уопште нису биле обавештене да им долазе оптанти. Ловрани су се населили у насеље "Дудара", 300 метара удаљено од Мола. Највеће запрепаштење их је дочекало када им је привремено надељена земља удаљена 30 километара од места становања. Било је још низ прљавих шикана срачунатих да притистима присиле оптанте на повратак... Ипак та мала заједница Ловрана је опстала.

            Десила се ова невесела прича пре сто година за време владавине регента Алек-сандра Карађорђевића. Још болнија је била 70 година касније када је 1995. Хрватска после агресије на Републику Српску Крајину брутално прогнала целокупно српско становни-штво. Било је то у доба неприкосновене владавине Слободана Милошевића. Шикане над крајишким избеглицама трају и данас, нарочито у тзв. стамбеном збрињавању. Србија не мења ћуд као матица према својим сународницима из дијаспоре, о којој је дужна да брине по међународним правним актима.

 

            Милан Ливада

У ЗНАКУ ТЕСЛЕ И ЂОКОВИЋА, ДВОЈИЦЕ НАЈВЕЋИХ СРБА

 

406. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 13.07.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

У ЗНАКУ ТЕСЛЕ И ЂОКОВИЋА, ДВОЈИЦЕ НАЈВЕЋИХ СРБА

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 406. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            Недеља од 05. до 11. јула 2021. године, посебно њена два последња дана била су у знаку Николе Тесле и Новака Ђоковића, двојице највећих Срба интернационалне репутације. У суботу, 10. јула је био 165. рођендан Николе Тесле, славног личког генија и ненадмашног проналазача Србоамериканца. Зачудо, медији су овде у Војводини посветили више пажње неким значајним епизодама из живота младог Тесле, везаним за Војводину и Србију. На Телевизији Војводине емитована је занимљива прича о лековитој води из фрушкогорског манастира Шишатовац, којом се излечио оболели дечак Никола. За то је везана и појава беле голубице која се трајно спомиње у причама о Тесли. Истога дана на истој телевизији у Дневнику у 22 часа водитељка је прочитала антологијску мисао младога Тесле, која је најбоља одбрана од хрватског својатања, када би Србија то користила. Наиме, Тесла је у друштву новосадског песника Јована Јовановића Змаја, једини пут био у Београду 1892. године. Одушевљен дочеком изјавио је да ће му највеће задовољство бити, ако оствари бар део својих истраживања, да је то дело једнога Србина. То је била последња деценија 19. века, када је само Србија, јужно од Дунава, имала самосталну државу. Није тада било ни помена о некој заједничкој држави јужних Словена. Простори Хрватске и Војводине били су у саставу Аустроугарске царевине. Тесла је, дакле, сам јасно и гласно оставио у аманет да је српскога рода, али то наравно ништа не значи бројним српским аутошовинистима и носиоцима самопорицања српскога идентитета.

            У недељу, 11. јула у 134. финалу Вимблдона Новак Ђоковић је победио дебитанта, Италијана Беретинија и освојио 20. гренд слем шампионску титулу. По пријему победничког пехара, у стилу искусног дипломате, Новак је рекао да је као седмогодишњак правио ово признање, а сада га држи у рукама. Поентирао је реченицом да целу протеклу деценију траје ово његово пријатно путовање и да се наставља. Дакле, десет година узастопно, на најпрестижнијим тениским борилиштима, вије се српска тробојка, свира српска химна Боже правде, десетине хиљада гледалаца у стојећем ставу аплаудира Нолету. Такву промоцију Србији, у тако дугом раздобљу, на најбољи начин чини њен највећи амбасадор Ноле национале. Колико му Србија узвраћа питање је?! Новак Ђоковић је већ у овом тренутку најбољи тенисер свих времена Изједначио се овом 20. гренд слем титулом са Роџером Федерером и Рафаелом Надалом, а већ их је надмашио по свим другим битним мерилима, укључујући седмице и године на позицији светског првака, а и резултате у међусобним сусретима. Ускоро је и Олимпијада у Токију, на којој се очекује златна олимпијска медаља, која недостаје у његовој богатој колекцији највиших спортских признања. Биће трофеја још јер се тенис и даље игра пуном паром.

            Била су то само нека запажања о два српска великана позната у целом свету.

 

 

            Милан Ливада



КОШАРКАШИ ПОКВАРИЛИ РАДОСТИ НАЦИЈЕ

 

405. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 06.07.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

КОШАРКАШИ ПОКВАРИЛИ РАДОСТИ НАЦИЈЕ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 405. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 28.06 до 04. јула 2021. године, спомињемо на првом месту: - како су српски кошаркаши покварили предолимпијске радости нације!? Непуне три недеље су остале до отварања Олимпијских игара у Токију, које су најблиставији, не само спортски догађај у свету. На тако значајном такмичењу Србија има традиционално запажене успехе награђене богатом колекцијом златних, сребрених и бронзаних олимпијских медаља, које  сведоче о највишим дометима наших спортиста. То је место на којем цео свет чује за Србију, на којем сви у ставу мирно слушају српску химну Боже правде, а сви светски медији, рачунајући и оне који константно руже све српско, морају да бележе имена и медаље Срба. Такве радости нацији не доносе посленици ниједне друге области. Тако смо сви били обузети предолимпијским радостима које су нам минуле недеље донеле сјајне кошаркашице, светски првак у тенису Новак Ђоковић, атлетичарка Ивана Шпановић која је иначе крајишког порекла. Очекивало се да ће се и кошаркаши придружити већ бројној селекцији олимпијаца Србије, али су они у недељу вече, 04. јула доживели сраман дебакл у Београду, када их је Италија надиграла у сваком погледу. Најпоштеније је тај неуспех оценио један од актера, репрезентативац Немања Бјелица, иначе крајишког порекла: - Оваквом игром и понашањем нисмо ни заслужили да одемо на Олимпијаду. Ја ћу про-ценити да ли ћу убудуће играти за репрезентацију, ако не могу више да пружим на терену.  

            Од осталих тема редовно бележимо неизбежну корону.У недељу вече, 04. јула РТС је саопштио да је међу безмало 5.500 тестираних било 77 новооболелих, а умрло је троје грађана. Понашамо се на свим местима као да короне више нема, иако мере заштите нису укинуте, на шта лекари из Кризног штаба стално упозоравају.

            Од две историјске теме, редоследом спомињемо ону везану за Први светски рат. У четвртак, 01. јула у Матици српској у Новом Саду представљена је књига Од рата до оптације/ ЛОВРА (1914-1924), аутора др Милана Мицића, актуелног секретара ове најстарије и најзначајније културне институције у Срба. Он у предговору каже да је деце-нија између почетка Првог светског рата и завршетка оптације из српског села Ловра на Чепелском острву, код Будимпеште, (1914-1924) трајно и неповратно изменила ово насеље, али и целокупан српски народ у Мађарској... У октобру 1924. године, након наста-нка прве Југославије, из Ловре је на простор Бачке, у Мол и Аду, дошло 35 породица са 102 члана. Надељена им је земља 30 километара далеко од кућа...

            Друга историјска тема било је обележавање 80. годишњице од устанка против оку-патора друге Југославије 1941. Централна манифестација у знак сећања на 04. јул 1941. одржана је у Београду, испред Музеја "4. јули", односно Куће Рибникара, у чијем је дому донета одлука о подизању устанка за слободу. Тај дан је слављен као Дан борца у СФРЈ.

 

            Милан Ливада