Милан Ливада

Милан Ливада

понедељак, 30. август 2021.

ПОМЕШАНА ОСЕЋАЊА КРАЈИШНИКА О ОЛИМПИЈАДИ И ГОЛГОТИ

 

410. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 10.08.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ПОМЕШАНА ОСЕЋАЊА КРАЈИШНИКА О ОЛИМПИЈАДИ И ГОЛГОТИ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 410. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 02. до 08. августа 2021, осећања наших прогнаних Крајишника су била помешана. Радовали су се, као уосталом и цела Србија, врхунским остварењима наших олимпијаца на управо завршеним 32. Олимпијским играма у главном граду Јапана Токију.  Истовремено је недеља коју посматрамо била пуна догађаја од којих је многе, који мисле својом главом, хватала мучнина од поплаве циничних прича поводом 26. годишњице  од прогона нашег народа са простора Српске Крајине.  

            Олимпијска репрезентација Србије најбоље је прошла на овој Олимпијади откако наступа као самостална држава. Српски великани олимпизма вратили су се са девет медаља: три златне, једном сребрном и пет бронзаних. Да је било иоле спортске среће реално смо могли добити још пет шест олимпијских шампиона. То су највреднија спортска остварења на најрепрезентативнијој такмичарској смотри у свету. Једино у тој сфери Срб-ија фигурира као равноправан партнер гигантским државама света. То су сјајни резултати српске младости, у чијим су редовима и многи такмичари пореклом из Српске Крајине. У суморној српској стварности једино су успеси на Олимпијским играма били разлог за истинску радост и задовољство првенствено међу младима, али и свим слојевима друштва.

            За ону другу тужну страну је сећање на најцрњи дан у историји Срба Крајишника. Претходио је томе састанак државног и војног врха Хрватске на Брионима где је Фрањо Туђман наредио (парафразирамо): - Удар на Републику Српску Крајину изведите тако да Срби напросто нестану! И нестали су у највећем етничком чишћењу у Европи после Друг-ог светског рата кобног 04. августа 1995. године, са својих вековних животних простора од Дубровника до Вуковара, које су настањивали много пре Хрвата. У вези са овом чињени-цом пласиран је преко друштвених мрежа баш минуле недеље занимљив историјски подат-ак. Лајош Талоци, секретар бечког царског архива, историчар (08.12.1857 - 01.12.1916.), записао је у свом дневнику: "И тако смо ми (Ватикан и Бечки двор), 1836. године почели да стварамо хрватски народ!!!" Ово би сваки Србин требао да зна, али не знају ни њихови предводници! На тај српски немар указао је баш тих година, када Талоци то бележи, Вук Стефановић Караџић. Записао је Вук тада да се виши српски слојеви стиде свога народа, а понизни су према бечким господарима. Тако је и данас. Српска власт у матици, која је по међународном праву дужна да штити своје сународнике у дијаспори, у овом случају Србе Крајишнике прогнане из Хрватске, није ништа предузела да они добију било какву сатис-факцију. Штавише ишли су неки на поклоњење у Загреб и извињавали се! А 04. августа прошле среде, на комеморацији у избегличком насељу Срба Крајишника Бусијама повод-ом 26. годишњице од погрома над српским крајишким народом, говори су више нагињали пропаганди предстојећих избора, него што је обећано прогнаним сународницима.

 

            Милан Ливада

Нема коментара:

Постави коментар