57. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 13.05.2014.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај
ЈЕДИНО СЕ МАТИЦА И ЦРКВА БАВЕ СУШТИНОМ СРПСКОГ ПОСТОЈАЊА
Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 57. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
У последња два дана седмице, на коју се односи ова наша Хроника, од 05. до 11.05. 2014, забележили смо два значајна догађаја, која се дотичу и нашег крајишког битисања, у контексту свесрпске културне историје. Смисао је указивања на ту околност да су Крајишници, у свим епохама, изнедрили велике људе који су радили за добробит целокупног српства.
У недељу вече, 11.05.2014, у Српском народном позоришту у Новом Саду, одржана је свечана академија поводом 150. годишњице пресељења Матице српске из Пеште у Нови Сад. То је најстарија српска књижевна, културна и научна институција. – Уз Српску православну цркву Матица српска је једина институција која се суштински бави постојањем и напретком српскога народа – апострофирао је, у свеобухватној свечаној беседи, њен председник проф. др Драган Станић
. То је, свакако, крунска оцена историјског значаја њене мисије. Да је то тако потврдило је и присуство Његове светости патријарха српског Иринеја и црквеног врха, што значи да они поштују то што Матица ради и да узајамно блиско сарађују. Дотле је из државног и владиног врха Србије присутан био други, чак и трећи, ешелон званичника. Медији су, такође, доста скромно пропратили тако велик догађај.
Крајишко учешће у самом пресељењу Матице односи се на улогу и допринос тадашњег градоначелника Новог Сада Светозара Милетића,
који је крајишког порекла. Његов удео у развијању и јачању српске националне свести у ондашњој Аустроугарској монархији је немерљив. Била су и двојица крајишког порекла, међу седам оснивача Матице српске, у Пешти 1826. године.
Други догађај, по значају, нема такву тежину, као споменути претходни, али је честит по намерама његових актера, међу којима су и бројни Крајишници. Наиме, у суботу, 10.05.2014, удружење грађана „Акцијаш“ организовало је на Фрушкој гори окупљање бивших учесника омладинских радних акција и њихових потомака. Оживело је тако бивше акцијашко насеље Летенка, чиме се баштини сећање на омладински добровољни рад у прошлости. Међутим, значајније је да бивши акцијаши нуде држави добровољни омладински рад на превазилажењу садашње друштвене и економске кризе. Тако предлажу да омладинске бригаде учествују у најављеној градњи пута Нови Сад – Рума и тунела кроз Фрушку гору. Да ли ће надлежни државни органи имати наклоности за овакву понуду остаје да се види. А ми скрећемо пажњу да би се, у овом случају, бар део младих спасао од неиздрживе беспослености и дроге, као великог друштвеног зла.
Милан Ливада
Нема коментара:
Постави коментар