Милан Ливада

Милан Ливада

петак, 11. јул 2014.

Допринос сећању на родни Смиљан Николе Тесле

65. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 08.07.2014.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај

 
ДОПРИНОС СЕЋАЊУ НА РОДНИ СМИЉАН НИКОЛЕ ТЕСЛЕ


Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 65. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.

За прву јулску седмицу, од 30.06. до 06.07.2014. године, поводом 10. јула (1856.) рођендана Николе Тесле, рећи ћемо нешто о једном доприносу сећању на родни Смиљан овог знаменитог Србо-Американца. То је, у ствари, књига о трагичној судбини српског народа у овој личкој општини, које више нема.

У 87. години живота Дане Р. Ластавица, избеглица из Лике у Војводини, је успео да штампа и изда своју нову књигу И у родном Смиљану Тесле Николе побијени Срби вјере православне 1941 - ...? Према службеној статистици, предочава нам овај неуморни истраживач, у Смиљану је 1941. године живео 621 православни Србин. Одмах на почетку Другог светског рата, те исте године, злочиначке формације НДХазије су на различите начине убиле укупно 585: мушких 290 и женских 295 становника Смиљана. Страдање се поновило 1991. године, у грађанском рату и распаду бивше заједничке државе Југославије. Тада је у Смиљану убијено 20 Срба, међу којима је било 8 који су преживели `41. Тиме је српски народ нестао из Теслиног завичаја, као и сви објекти који су подсећали на овог великана. Неизоставно овом приликом указујемо на оцену историчара др Момчила Диклића, рецензента књиге. – Аутор наведеног рукописа припада ретким појединцима, истраживачима, који су преко шездесет година бави новијом историјом страдања српског народа, а посебно првим великим логором у НДХ тј. Концентрационим логором Госпић – написао је Диклић и додао: - Ластавица се афирмисао као један од најбољих зналаца ове веома комплексне тематике, деценијама увелико скриване од јавности, све до пропасти СФРЈ. Дане се снажно супроставио овој табу-теми, односно тврдњама да је логор Јадовно био главни логор НДХ пре Концентрационог логора Јасеновац. Он доказује, мерљивом аргументацијом, да је први велики логор у НДХ био Концентрациони логор Госпић, а логор Јадовно само један његов део, што јесте историјска чињеница... закључује Диклић.

Појавиле су се у медијима стидљиво вести да би поводом Теслиног рођендана у Срему требао да буде један значајан скуп. Наиме, наговештено је да ће се поред манастира Шишатовац правити реплика Теслиног Смиљана. Биће то, ако се оствари, велики подухват у знак трајног сећања на непревазиђеног генија Николу Теслу.

Милан Ливада

Нема коментара:

Постави коментар