Милан Ливада

Милан Ливада

уторак, 1. јул 2014.

Српске поделе и у одавању поште жртвама

64. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 01.07.2014.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај

СРПСКЕ ПОДЕЛЕ И У ОДАВАЊУ ПОШТЕ ЖРТВАМА

Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 64. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
За последњу јунску седмицу, од 23. до 29.06.2014. године, издвојили смо осврт на комеморације жртвама усташког геноцида на Велебиту и тужне српске поделе у одавању поште невино страдалим. Пре писања и слања овог прилога за емисију Завичај, у недељу поподне 29. јуна, одгледао сам Дневник Радио Телевизије Војводине у 17 часова. У три немуште реченице обавештени су гледаоци, да је тога дана на Јадовну био комеморативни скуп, у знак сећања на више од 40 хиљада жртава у том логору смрти. Таква вест ни овом хроничару, који то прати и подоста зна, није много значила, а обичном гледаоцу није пружила баш ништа. Таква је, на жалост, званична верзија у обавештавању јавности путем јавног сервиса о сећањима потомства на српске жртве: да се о томе што мање говори да се не вређају осећања злочинаца?! Током дуготрајног периода комунистичке владавине о томе се није ни смело говорити, да се не би реметило братство и јединство југословенских народа и народности! Сада у тобожњој владавини демократије државни званичници и политичари Србије настоје да се то што мање примети у јавности, да им Хрватска не би реметила кандидатуру за Европску унију!
Кад је у питању конкретан случај, о којем говоримо, они који су одлучили да не забораве страдање својих најближих у велебитским јамама, срећом су понешто дознали из београдске Политике, од 25.06.2014. Наиме, предзадње недеље минулог месеца, дакле 22. јуна, обележено место злогласне усташке јаме походили су чланови Удружења „Јадовно 1941.“ Њих предводи Душан Басташић,
универзитетски професор у Бањалуци. Он је син жене која је била бачена у јаму у Јадовну, али се пуким случајем спасла. Било је двадесетак таквих случајева из 140 јама на Велебиту. Басташић је основао споменуто удружење и 2010. године установио „Дан сећања на Јадовно 1941.“ Ишао је досад на Јадовно заједно са политичарима, а онда је ове године приликом обележавања Јасеновца на телевизији изјавио да се ове комеморације не организују достојанствено. Зато је овогодишњи меморијал на Јадовну организовао самостално, без политичара.
То је повод за опаску да српске поделе трају и у одавању поште жртвама. Страшно је то за наша крајишка осећања! Јер су и `41. и 91.` малобројне породице, са простора целе Крајине, имале срећу да нико из њих није страдао. Зато крајишким страдалницима тешко пада кад у званичним приказима гледају фалсификате и слушају неистине!

Милан Ливада

Нема коментара:

Постави коментар