Милан Ливада
среда, 16. децембар 2015.
ИСКОРАК ИЗ ЗАБОРАВА
140. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 15.12.2015.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај
ИСКОРАК ИЗ ЗАБОРАВА
Желимо добро вече поштованим слушаоцим Радија Фрушка гора. Ово је наша 140. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
У недељи од 07. до 13.12.2015., забележили смо догађај из културе сећања, вредан сваког поштовања, што је код наших Крајишника велика реткост. Први пут је, после четврт века, обележена Крсна слава и Дан Српске Крајине - Никољдан, у знак сећања на Светог Николу 1991. године када је васкрсла Република Српска Крајина. Тим поводом у Новом Саду је, у минулу суботу 12.12.2015., одржан заиста репрезентативан скуп од близу хиљаду Крајишника и њихових гостију из свих регија Србије и Републике Српске. Мото је био "Док живе Крајишници - живеће и Крајина". Удружење Завет отаџбини, као организатор, заслужује све комплименте за квалитетно осмишљен и остварен безмало трочасовни програм. Беседе организатора, гостију и историчара биле су сажете и есенцијалне. Указале су на битне одреднице идентитета Срба Крајишника у њиховом петовековном битисању на крајишком простору од Книна до Темишвара. Жеља је организатора да ово сећање на исконски крајишки завичај претворе у традицију. Уверени су да на тај начин младима, на којима свет остаје, завештају истину, пре свега о највећим крајишким вредностима наслеђеним од предака.
Мислимо да је овај потез дела наших Крајишника велики искорак из заборава, којем је склона већина крајишког света. Остаје да се види колико се инвентивности и снага имати да истрају у овим намерама и постигну шири и уверљивији позитиван резултат. Јер, видели су се на скупу и они који су написали у новинама да крајишку голготу прекрива вео заборава. Понављамо непрекидно мудрост да су непоштовање прошлости и заборав - варварство! Много је међу нама аутошовиниста, који су продали веру за вечеру и здушно раде на самопорицању! Ко од нас није чуо, не само младе, како ламентирају: - Ми смо најгори у свему! При том мисле на српско друштво! Зато су описани импулси у култури сећања трачак наде да је, упркос свему, у српском роду више оних са родољубивим осећањима. Међутим, не смеју да буду пасивни, него морају у акцију да очувају, учврсте и ојачају српски крајишки идентитет.
Милан Ливада
среда, 9. децембар 2015.
уторак, 8. децембар 2015.
Поштени кажњени, криминалци награђени
139. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 08.12.2015.,
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај
ПОШТЕНИ КАЖЊЕНИ КРИМИНАЛЦИ НАГРАЂЕНИ
Желимо добро вече поштованим слушаоцим Радија Фрушка гора. Ово је наша 139. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
У недељи од 30.11. до 06.12.2015. забележили смо, ништа необично за земљу Србију, него нешто већ виђено безброј пута. Њени лојални грађани насамарени су и тешко кажњени, док су они који не поштују закон, а свако непоштовање државне законитости је криминал, дебело профитирали. Ради се о Закону о озакоњењу објеката.
Чуо сам овакву причу, док је тај фамозни закон био још у припреми. Један наш честити Кордунаш, професор и директор гимназије а после чиновник у државним институцијама, рече ми. Пази, ја сам држави за све прописане дажбине, за градњу моје куће у Ветернику, платио толико много да је то било трећину њене вредности! Ветерник је, иначе, предграђе Новог Сада, некад далека гола ледина на коју су се населили слепи српски ратни добровољци. Ослепили су у ратним борбама на Солунском фронту, на коти Ветерник, па су свом новом станишту дали име места сопственог страдања. Већином су то наши Крајишници, поштен и радан свет. После ове кратке напомене враћамо се наставку приче нашег Кордунаша: - А сад онима, који су градили виле на недозвољеним местима, и за све објекте које су незаконито изградили, све треба да буде легализовано џабе?!
Добро сам запамтио ово реаговање, мада тада нисам знао о чему се ради, јер те скупштинске сесије више и не гледам. Сетио сам се приче, после реаговања шефа државе, који чак рече да је то криминал и слично и да би и Уставни суд требало о томе да се изјасни! Било би то, заиста, право државничко оспоравање, да он закон није потписао, а тек га онда оспорио?! Још рече, да га је потписао из социјалних разлога! Јест, да међу тим мноштвом има и сиротиње, али су главни профитери тешко опљачкали државу! Из Министарства грађевине кажу да је Закон потписан и они га таквог примењују! Лепа је то новогодишња државна честитка маси њених нелојалних поданика, а нама који поштено плаћамо тако и треба кад прави здрави ћутимо и трпимо! Још нам криминалци кажу: -Ко вам је крив кад сте глупи?!
Милан Ливада
среда, 2. децембар 2015.
ОД МОСТА ДО СЕМАФОРА
138. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 01.12.2015.,
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај
ОД МОСТА ДО СЕМАФОРА
Желимо добро вече поштованим слушаоцим Радија Фрушка гора. Ово је наша 138. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
У недељи од 23. до 29.11.2015. забележили смо заиста велик догађај, у којем су главни актери били наши Крајишници Војвођани. У Српском народном позоришту (СНП) организована је промоција књиге Јована Дејановића Моје новосадске и друге године. Дејановићеви родитељи су после Великог рата насељени из Лике у Бачку, на голу ледину, на којој су изградили село Велебит. Када је фашистичка Мађарска 1941. године окупирала Бачку доспео је у злогласни логор Шарвар. У послератној каријери сматрају га најуспешнијим градоначелником Новог Сада, у раздобљу од 1975-1985. године. У том његовом времену изграђени су грандиозни објекти који су, поред старе Бановине, симболи српске престонице у производњи хране. Поред СПЕНС-а, СНП-а и Новог насеља, најзнаменитији је Мост Слободе преко Дунава. То је ремек дело двојице Крајишника: академика Николе Хајдина, као пројектанта и градоначелника Јована Дејановића, који је иницирао ту градњу и пустио мост у саобраћај. Отуда данас међу Новосађанима кружи иронично сатирички коментар, у поређењу два времена, како је ондашњи градоначелник пуштао у саобраћај мост, док актуелни отвара семафор на Новом насељу.
На промоцији је било око хиљаду, претежно времешних Новосађана, који су били радно ангажовани. Ту је и поента ствари, јер је око 120 хиљада запослених, са 75 одсто "за" на реферндуму изгласало самодопринос од 7 одсто за градњу свога града. Тако су они сами себи изградили модерну варош. Велика глумица Сремица Мира Бањац рекла је да су то била срећна времена. Исто тако врхунска глумица Гордана Димић Ђурђевић, која је крајишког порекла, а казивала је записе о Дејановићу, захвалила се за мирно и срећно детињство. Издавач књиге Зоран Колунџија, директор "Прометеја", је истакао да је пожуривао Дејановића, који има 89 година, да књигу заврши што пре.
Била је то лепа страна крајишког лица. Не можемо, међутим, да заобиђемо и ону много ружну страну, везану баш за Нови Сад. Кад су у јогурт револуцији демонстрацијама рушили дисквалификаторски названо војвођанско аутономашко руководство, у чијем је кругу био и Дејановић, онда су најострашћенији јуришници били крајишког порекла. Разбили су каменицама многе прозоре на Бановини, грађевини која је на листи светске баштине. Тај вандализам је најефектније осудио академик Славко Боројевић, који је крајишког порекла, када је рекао: - Овај је народ нас овде лепо примио, а ми смо укали и букали?!
Милан Ливада
Пријавите се на:
Постови (Atom)