166. Недељна хроника за Радио Фрушка гора, за 14.06.2016.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај
ОДЛАЗАК ДАНЕ ЛАСТАВИЦЕ
У недељи од 06. до 12.06.2016. забележили смо одлазак из живота, у 88. години, једног од најактивнијих посвећеника завичајне историје - Дане Ластавице. Са дужним пијететом породица, најближа родбина, пријатељи и неколицина нас, његових сарадника и поштовалаца, испратили смо га 10. јуна, на православном гробљу у Сремским Карловцима, на вечни починак. Уместо под Велебитом, у родној Лици коју је толико волео, Дане Ластавица почива у Срему, на падинама Фрушке горе. То је последица насилног ратног прогона српског крајишког народа.
Новинарима је најтежи задатак писање некролога колеги по перу. Дане није био професионални новинар, него предани аматер, истраживач и писац наше трагичне завичајне крајишке историје. Средином прве деценије 21. века био сам новинар документариста у Телевизији Војводине у Новом Саду. Дознао сам да се настанио као избеглица у Сремским Карловцима и да има више написаних књига о страдањима његове родне Лике, и целе Крајине, у Другом светском, и последњем грађанском, рату у Хрватској. Снимио сам, са комплетном тв екипом, ауторски портрет Дане Ластавица - актер, сведок и писац завичајне историје. Дане је своје казивање почео на локацији поред сремскокарловачког гробља, на коме сада почива, подсећањем: "Припадам оној трећини Срба из Хрватске која је прогнана. Био сам борац против геноцида над трећином побијеног крајишког српског народа. Сведок сам насилног покрштавања оне треће трећине Срба..." Имао је 14 година када је гледао како му усташа, први комшија, убија оца на правди Бога. Био је на списку за бруталну ликвидацију најугледнијих функционера Срба у Госпићу 1991. године. У последњи час му је, срећом, стигла дојава шта му се спрема. Сео је у ауто и побегао у Срем, да спасе живу главу!
У Госпићу, и родном селу поред тога града, запаљене су обе куће Дане Ластавице. Говорио је да му је више жао силне документације, коју је сакупљао 50 година, него кућа! У обимној књизи Концентрациони логор Госпић... открио је да је ово стравично стратиште настало пре Јасеновца. У његовом саставу је било више десетима злогласних јама, а спомиње се само Јадовно. Написао је обимно дело о партизанском устанку у Лици, које је остало необјављено. У њему је приказана истина које нема у званичној верзији ратних догађаја... Све у свему Ластавица је оставио драгоцено аутентично сведочанство о ратним страдањима српског крајишког народа. Није га поколебало у писању истине ни слабо интересовање Крајишика за сопствену судбину. Није одустајао да сведочи истину иако је било неизвесно, а и даље је тако, да ли ће, пре свега органи српских власти и научне институције, користити његова сазнања и резултате истраживања које је оставио у књигама. Сви ми из круга његових пријатеља и поштовалаца дубоко ценимо његов предани ангажамн и одајемо му пуно признање за опус који нам је оставио у аманет. Нека почива у миру Божјем!
Милан Ливада
Нема коментара:
Постави коментар