Милан Ливада

Милан Ливада

петак, 16. март 2018.

УЗДИЗАЊЕ КРАЈИШКОГ ШТАНДА НА САЈМУ КЊИГА У НОВОМ САДУ

255. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 13. 03. 2018.
од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај

УЗДИЗАЊЕ КРАЈИШКОГ ШТАНДА НА САЈМУ КЊИГА У НОВОМ САДУ  
Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 255. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај.
  У недељи од 05. до 11. марта 2018. године забележили смо видно уздизање Крајишког штанда на Новосадском сајму књига. Није мала ствар изборити константно учешће од самог почетка трајања такве репрезентативне светковине књиге коју предводи врхунски издавач Матица српска. Ради се о наступу Удружења Крајишки привредник из Београда, чији је оснивач и председник Мирко Радаковић, са штандом под називом Крајишки културно историјски центар на НС сајму књига од 07. до 12. марта. Овај пут је заједно са Привредником  учествовало још неколико крајишких удружења. 
У чему се огледало уздизање Крајишког штанда? Пре свега у богатој колекцији књига и других публикација свих жанрова са крајишком тематиком. Било је изложено више од три стотине наслова. Друго, свакодневно су на штанду биле организоване промоције најзначајнијих издања. За сваку је похвалу што су биле масовно посећене, што је потврда да расте интересовање Крајишника за сведочења о крајишкој голготи. Треће, посебно је вредан пажње напор и подухват Мирка Радаковића да за сваки сајам презентује књигу која је настала његовом заслугом. Овај пут то је био Зборник радова О ИДЕН-ТИТЕТУ  СРБА КРАЈИШНИКА. Књига садржи реферате и саопштења компетентних аутора поднете на научном скупу у Угриновцима 17. јуна 2017. године, приликом обележавања Дана избеглица. Организатори скупа су удружење Крајишки привредник и Институт за политичке студије у Београду. Зборник је промовисан на централном пункту Сајма, уз изречене бројне комплименте за садржај и висок ниво научне интер-претације сложене тематике. И, најзад, први пут је Крајишки привредник доделио плакете "Владимир Матијевић" за чување Српског крајишког идентитета и уручио их добитницима на промоцијама на Сајму.
Сажето изнети елементи уздизања крајишког издаваштва на минулом НС сајму књига су охрабрујући. Показују напредак и подстицај ангажованим удружењима и ауторима да истрају у баштињењу успомена на наш исконски завичај. Крајишки штанд је једини који, на сајмовима књига у Београду и Новом Саду, представља публици наше крајишко питање, преко крунских сведочења садржаних у књигама. Све заслуге за то при-падају Мирку Радаковићу, који о свом руху и круху све то ради. И увек помера границе на више. Круг удружења и појединаца који му пружа подршку споро расте и недовољан је. Поставља се питање докле ће издржати да носи тако велико бреме. Од коликог је значаја овакав ангажман разуме ограничен број Крајишника. Трагично смо разједињени, штавише супростављени једни другима, чиме подмећемо клипове сами себи у точкове нашег крајишког тока. Много је жестоких критичара. Чуо сам од више наших Крајишника како имају замерке на неке поступке Радаковића током рата у Крајини. И да завршимо овај осврт изјавом једног Крајишника који је после промоције на Сајму о којем пишемо рекао пријатељу који га је тамо послао: - Било је квалитетних људи, али је било и олоша! Такве су крајишке нарави.

Милан Ливада



Нема коментара:

Постави коментар