Милан Ливада

Милан Ливада

понедељак, 18. новембар 2019.

СТАЊЕ У ЕКОНОМИЈИ ОД КОЈЕ СЕ ЖИВИ


334. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 19.11.2019.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина"

СТАЊЕ У ЕКОНОМИЈИ ОД КОЈЕ СЕ ЖИВИ
           
            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 334.
Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина".
            У недељи од 11. до 17. новембра 2019. забележили смо неке акценте о стању у привреди од које се живи. Одмах при помену ове теме паде ми на памет фраза коју сам добро запамтио са студија политичких наука - да је политика слушкиња економије. Међутим, у српском друштву, у којем у медијској сфери битишем пуних пола века, увек је било обрнуто - политика је била и остала доминантна - и сви су се морали њој покоравати. Уз то, што је још горе, политичка владавина је увек била апсолутистичка и њени прононсери себи су присвојили право да о свему суде и одлучују. Демократија, дакле није успела да се запати у српском друштву.
            Повод за ову опаску била је недавно одржана традиционална Футошка купусијада, привредно туристичка манифестација надалеко чувена. Одавно је футошки купус српски бренд и споменута светковина је установљена њему у част. У телевизијским емисијама за пољопривреднике обично се приказују најуспешнији произвођачи купуса. Тако овај пут један од њих на питање тв репортерке: "Може ли да се живи од купуса?", одговори као из топа: "Не може!". Набројао је, потом, мноштво разлога који уверљиво делују да тзв. мали привредници не могу да живе од свог рада!
            Мучно је сазнање, у генералном одговору на то питање, да је основни разлог том посрнућу у привређивању што држава малим привредницима не даје никакве субвенције, дакле не помаже их, а на другој страни наметнула им је големе порезе, на све и свашта, да заиста не могу да живе од свог рада. Опорезује се чак и хуманитарна помоћ, што је посебан апсурд. Често смо у овом нашем ангажману указивали да није добро што међу крајишким избеглицама нема хуманитарних организација да међу собом помажу оне најугроженије. Значи кад би тога и било, морали би да плате порез држави на ту помоћ.
            Усвојен је од Владе минуле недеље Буџет за 2020. годину. Кажу да је развојни  више него сви досадашњи. Шта тај развој у српском политичком поимању значи тешко је рећи. По тврдњама највиших функционера државе Србије наш привредни раст између три и четири одсто је међу највећима. Позивају се увек на ММФ и Светску банку - да ће видети шта они кажу, па ће се по њиховим инструкцијама понашати. Не кажу, међутим, своме народу да им ти светски експерти увек скрећу пажњу да тим развојем од око три одсто ни за пола века неће стићи развијену Европу. Наравно да то не могу да кажу јер би онда њихова политичка пропаганда и самообмана свима постала очигледно лажна. Остаје нам, дакле, да и даље слушамо наше државне званичнике како је наш напредак сталан, јер их безусловно подржава петина бирачког тела, што је довољно да мирно владају.

            Милан Ливада

Нема коментара:

Постави коментар