Милан Ливада

Милан Ливада

четвртак, 19. јануар 2017.

ЧЕТВРТ ВЕКА ОД ПОЧЕТКА КРАЈИШКЕ ГОЛГОТЕ

193. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за  27.12.2016.
од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај

ЧЕТВРТ ВЕКА ОД ПОЧЕТКА КРАЈИШКЕ ГОЛГОТЕ

Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 193. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију Завичај.
У недељи од 19. до 25.12.2016. године новинарски осврт који следи насловили смо Четврт века од почетка крајишке голготе. То је покушај да се у најкраћем, на крају године која истиче, назначи шта су то Срби Крајишници предузимали да добију било какву сатисфакцију за изгубљени завичај. Била је то 25. годишњица од почетка крајишке голготе. Четврт века је дуг период да се баш ништа озбиљно не учини?! Такво страдање и историјско понижење значајног дела српског националног корпуса у дијаспори није забележено на европском простору. А о том се ћути и никога то не тангира, чак ни прогнане Крајишнике?! Што је дистанца већа то показује да је била истинита тврдња зналаца да је грађански рат договорен, наравно на штету Републике Српске Крајине. Понашање свих владајућих гарнитура у престоници матице поткрепљује уверења да је договора било, чим нема никаквих захтева за повратком прогнаних и компензацијом силног иметка који им је опљачкан и уништен?! У грунтовном власништву Срба Крајишника било је безмало 34 одсто територије Хрватске, док је у структури становништва те Републике, рачунајући Југословене, било близу милион припадника српске нације. Нико о тако великом губитку не говори, чак су у почетку људи застрашивани да то не спомињу, међутим, ни велики проток времена није радикализовао тему: шта да се ради за крајишку ствар?
Како се у свему томе понашају сами Крајишници? Речју, жалосно! Разуме се да је основни проблем у томе што за званичне државне институције Србије крајишко питање не постоји! У том игнорантском ставу имају поданичко слуганску подршку свих крајишких активиста, који су се домогли позиција у политичким партијама, парламенту и државним институцијама. Истиче се један међу њима који је, како причају, око 200 хиљада станова Срба препустио Хрватској! Бројна удружења грађана, од којих нека имају способне чланове и добре програме, не могу нешто битно да остваре, јер су им они први, који су се додворили властима, покупили све новце који се дају невладином сектору. Непремостив је проблем што постоји много крајишких групација које међусобно не сарађују, нити показују интерес да се повезују и покушају да заједничким снагама учине више. Само би у чврстом јединству и у документованим иницијативама можда могли утицати на власти да нешто круцијално предузму. Овако подељени, уз велику нетрпељивост једних према другима, само олакшавају заговорницима заборава да понижене Крајишнике гурају у још веће блато понижења.

Милан Ливада


Нема коментара:

Постави коментар