Милан Ливада

Милан Ливада

четвртак, 20. април 2017.

КОРДУНАШКА КУЛТУРА СЕЋАЊА

205. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за  21.03.2017.
од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај

КОРДУНАШКА КУЛТУРА СЕЋАЊА 

Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 205. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај.
У недељи од 13. до 19. марта 2017. године забележили смо једно кордунашко сећање на ратове и страдања. Учесници свих ратова у 20. веку, у бачком селу Кљајићеву, обележили су 18. марта 70 година трајања њихове борачке организације. Откривена је спомен-плоча тројици погинулих бораца из Кљајићева, у грађанском рату 1991-1995. године, на крајишком ратишту за опстанак Републике Српске Крајине. Трајни спомен у центру села, поред бисте народном хероју Милошу Кљајићу, постављен је Зорану Трбојевићу, Љубомиру Кнежевићу и Здравку Стрики.
Актуелни секретар борачке организације Илија Радичанин подсетио је окупљене домаћине и госте да је месна организација Савеза бораца НОР-а 1941-1945. основана марта 1947. године. Било је то после завршетка колонизације, у којој је у бившу Крњају насељено хиљаду и 71 породица са 5.770 чланова. Међу насељенима је било више од 1.600 бораца НОР-а. Већина је била из састава Осме кордунашке ударне дивизије. У јесен 1948. нови становници, махом Кордунаши, дали су своме новом станишту име Кљајићево, у знак сећања на народног хероја Милоша Кљајића, који је погинуо 1944. у Жумберку у 28. години живота. Спомен-биста Милошу постављена је 1983. године.
Прва спомен-плоча у центру села постављена је на Дан борца, 4. јула 1958. са текстом: "Народ Кљајићева досељен 1945. године из Кордуна, Лике, Жумберка и Баније, никад неће заборавити 442 погинула борца Народно-ослободилачке војске Југославије. Становници Кљајићева чуваће трајну успомену на своје вољене синове и кћери у НОР-у 1941-1945. и на 436 жртава фашистичког терора". Седамдесетих година минулог века, по званичним матичним књигама, било је преко три хиљаде чланова у месном борачком удружењу и секцијама бораца Осме кордунашке.
Када је 1991. године почео распад Југославије,  у крвавом грађанском рату, формирано је Удружење бораца новог рата са више од 200 чланова. Постојало је све до 1999. године. По окончању НАТО агресије на Југославију нови борци су се укључили у СУБНОР. Отада делују као заједничко удружење бораца свих ратова.
За поштовање је овакав ангажман наших кордунашких-бачких бораца у Кљајићеву. Тиме они превазилазе ону нашу жалосну склоност забораву. Видимо из овог кратког погледа у прошлост да ниједна наша генерације, током 20, века, није могла да прође без рата. У Другом светском рату Кордунаши су преживели најстравичнији геноцид у људској историји. Мало је породица прошло да из њих нико није страдао. Пошто није било правне државе и правде олако се народ препустио забораву. То нас је грдно коштало пола века после. Тада смо, поред великих страдања, доживели стравичан прогон са петовековних огњишта. Ако не баштинимо сећање на завичај и наше страдале, и не водимо антиратну кампању, ми онда носимо у себи погубно самопорицање и заборав, а то је варварство.

Милан Ливада




Нема коментара:

Постави коментар