Милан Ливада

Милан Ливада

среда, 26. фебруар 2020.

АПЕЛ ЗА ЈЕДИНСТВО ИЗБЕГЛИХ И РАСЕЉЕНИХ


346. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 25.02.2020.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина"

АПЕЛ ЗА ЈЕДИНСТВО ИЗБЕГЛИХ И РАСЕЉЕНИХ
           
            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 346. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина".
                У недељи од 17. до 23. фебруара 2020. године забележили смо неке утиске са Сајма завичаја, одржаног на Задушнице, у суботу 22. фебруара 2020, у Новом Саду. Први је утисак да баш није примерено да оваква манифестација, пуна песме, игре, весеља и бучности, буде истога дана када Срби на велике зимске Задушнице одлазе на гробља и одају пошту својима упокојенима!? Међутим, организатори из политичких структура немају осећај за то! Али су зато, и то је други утисак, искористили прилику да у пред-изборно време похвале сами себе како брину о избеглим и расељеним, уз апел на њихово јединство као основни предуслов за просперитет. Истини за вољу неко веће заједништво и јединство добро би дошли свима, пошто и после четврт века нема преко потребне сарадње и узајамног потпомагања међу прогнанима, расутим широм Србије.
            Колико ће ови апели допринети сарадњи и заједништу остаје да се види? Било је мноштво људи на Сајму завичаја да чују позиве на јединство; да прикажу своје стваралаштво, обичаје, културу и традицију; да се упознају и договоре неке облике сарадње... Званичници су рекли да је на 100 штандова било представљено више од 70 излагача, а уз њих је наступило више од 300 учесника у културно-уметничком програму, који су приказали изворно стваралаштво свога завичаја. Организатори ове манифестације, чији је слоган Завичај кроз привреду, туризам и културу, су били Фонд за пружање помоћи избеглим, прогнаним и расељеним лицима и Секретаријат за међурегионалну сарадњу и локалну самоуправу, уз подршку Покрајинске владе. Из ових институција понављају да подржавају очување традиције и културе свих који су овде доселили из разних крајева бивше заједничке државе Југославије; да то раде кроз разне видове помоћи као што су стамбено збрињавање и економску подршку у пољопривреди; да ће наставити са таквом подршком избегличким и расељеничким породицама...
            Све у свему можда ће Сајам завичаја, тек је други по реду, успети да окупи и повеже бројне предводнике и актере из корпуса избегличких група и подстакне их на неке вишеструко корисне облике сарадње и јединственог ангажмана. Чудно је да нисмо склони да јачамо заједништво, него идемо по оној народној свака вашка обашка. Формално постоји велик број разних удружења грађана и у укупном износу држава за њихов рад издваја знатан износ новца. Међутим, кад се то уситни и подели на толико група онда је то незнатно за неки већи учинака! Докле тако?!

            Милан Ливада        




НА ТРИ ФРОНТА ОПТУЖУЈУ СРБЕ ШТО ТРАЖЕ СВОЈА ПРАВА


345. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 18.02.2020.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина"

НА ТРИ ФРОНТА ОПТУЖУЈУ СРБЕ ШТО ТРАЖЕ СВОЈА ПРАВА  
           
            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 345. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина".
            У недељи од 10. до 16. фебруара 2020. године забележили смо како наше окружење на три фронта оптужује Србе што траже своја права. Српску Крајину наравно нико не спомиње, изузев нас њених завичајаца који је волимо и у срцу носимо - каже слоган Саве Смољановића у његовој емисији Завичај - Слободна Крајина на таласима Радија Фрушка гора у Руми. Први фронт је Косово, наш дугорочни конфликт, одакле мисле да су равноправни и суверени, а из нове власти прете ни мање ни више него тужбом за геноцид?! Друга два фронта као да су усагласила прљаву антисрпску кампању! Црна Гора је донела Закон о слободи вероисповести којим цинично хоће да отме имовину Српске православне цркве! Босна и Херцеговина одлукама њиховог уставног суда, у којем превагу односе три странца, хоће да отме огромне комплексе земљишта Републици Српској!? Кад су Срби на сва три пункта и из матице одлучно и енергично рекле да таква хајдучија не може да прође онда се оптужује Београд да отпора не би било да га Србија не подстиче! Може им се кад их њихови европски ментори не опомињу да је такво понашање нелегитимно, него их подстичу да то чине?!  
            Несхватљиво је да на споменута три фронта мисле да се према Србима могу тако негаторски понашати, мимо норми међународног права и међународних политичких односа!? Остала је навика из времена када смо били у заједничкој држави Југославији, у којој су главне полуге власти држали Хрвати и Словенци, који су подржавали остале нације најчешће на штету Срба. Они и данас подржавају и Шиптаре, и Црногорце и муслимане у њиховим дискриминаторским потезима према Србима, који су национална мањина на њиховим животним  просторима, а кад их Србија узме у заштиту, онда се брутално обруше на српску матицу и оптужују је да је она крива за сва зла, па и она која су они починили!? Србија, као и свака друга матична држава у међународној заједници, има обавезу да штити мањинска права својих сународника у другим државним заједницама. То су међународна права и правила која важе за све па и за наше комшије. Србија мора да буде још одлучнија и одређенија када се дешавају овакви ексцеси и резолутно тражити поштовање обавеза према својим сународницима у другим државама.

            Милан Ливада




среда, 12. фебруар 2020.

СУСРЕТ СА ВИШЕСТРУКИМ ЗАВИЧАЈЦЕМ ТОМИСЛАВОМ БАДОВИНЦЕМ


344. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 11.02.2020.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина"

СУСРЕТ СА ВИШЕСТРУКИМ ЗАВИЧАЈЦЕМ ТОМИСЛАВОМ БАДОВИНЦЕМ  
           
Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша344.
Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина".
            У недељи од 03. до 09. фебруара 2020. године забележили смо необичан догађај у Војводини - сусрет са вишеструким завичајцем Томиславом Бадовинцем. Употребили смо за почетак ову одредницу за човека са високих политичких функција и истовремено врхунског стручњака за банкарство из времена Титове социјалистичке ере, јер је кратко време његово завичајно станиште био и Кордун. Томислав је рођен у Македонији 1934, где му је отац радио као финансијски службеник, а онда је премештен у Вргинмост, на Кордун, где му се 1939. године родио млађи брат Петар. Вероватно је једини од бивших хрватских кадрова у југословенским савезним институцијама задржао стан у Београду, у којем борави последња два месеца. У контатку са бившим сарадницима и пријатељима договорена је промоција његове књиге - аутобиографије Истином до истине, која је одржана 07. фебруара у Новом Саду. Промотивна сала ИК Прометеј била је пуна пошто-валаца овог човека, високог политичког функционера и јединог доктора наука из монета-рне политике у бившој Југославији шездесетих и седамдесетих година минулог века.
            Посебност ове књиге почиње већ од самог наслова Истином до истине, дакле највећим моралним начелом у људском ангажману. Аутор се определио за необичан метод - да његова књига буде хроника интервјуа медијима, ауторских текстова које је објављивао у новинама и часописима, затим његове анализе политичке и привредне ситуације на домаћим и међународним сесијама. Ми који припадамо томе времену у тим текстовима само потврђујемо оно што смо знали - да су они дело врхунског стручњака, објективног аналитичара и критичара сложених прилика, неразумних конфликата, економских и политичких промашаја партијских и државних руководстава. Тиме је аутор избегао субјективност, самохвалу и панегирик самоме себи. Међутим, ускраћени смо за лепо казивање када Бадовинац пише о свом детињству, студијама, породичном животу и трагедијама које су га задесиле. Недостаје нам објашњење како то да нова власт која се декларисала као демократска, а свој долазак квалификовала као демократске промене, није имала интереса за људима таквог интегритета, стручности и људскости!?
            Иако је цела Хрватска добро знала да је Бадовинац стабилизовао и спасао њену привреду и финансије од колапса и ликвидација формирањем Удружене банке Хрватске, нова власт је тражила да спроводи њихову разорну монетарну политику, што он није могао да прихвати јер би се одрекао самога себе. Дао је оставку на место челника банке и одмах је проглашен технолошким вишком. Не дају му мира ни у пензији. Кад је основао Друштво "Јосип Броз Тито" извршен је атентат на њега, у којем је тешко повређен и једва се опоравио. Иако је у 86. години не престаје да се бори за истину, против клевета и лажи, и у том ангажману има све више присталица.

            Милан Ливада



уторак, 4. фебруар 2020.

ДОГАЂАЈИ У ВОЈВОДИНИ КОЈИ СЕ ТИЧУ И СРБА КРАЈИШНИКА


343. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 04.02.2020.
од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина"

ДОГАЂАЈИ У ВОЈВОДИНИ КОЈИ СЕ ТИЧУ И СРБА КРАЈИШНИКА  
           
Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша343.
Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за емисију "Завичај - Слободна Крајина".
            У недељи од 27. јануара до 02. фебруара 2020. године забележили смо неке догађаје у Војводини који се тичу и наших Срба Крајишника, како у овом актуелном времену тако и у прошлости. Један од тих догађаја је што је на више места споменут значај дознака из иностранства. Требало би у таквим приликама више истицати шта би било да није тако значајног прилива девиза од наших грађана у иностранству. Ради се о безмало три милијарде долара девизних дознака годишње у Србију од њених грађана на привременом раду у иностранству, како се то некад квалификовало. То су свих они који су тамо годинама радили и остварили пензије, које сада троше овде. Други, још већи прилив је од актуелно запослених широм Европе који од својих зарада шаљу део зарађеног новца својим фамилијама и рођацима у Србији. Постоје и други бројни облици тих дознака. Али, оно што је највредније, а што се прећуткује, о значају таквог државног прихода је да би сиромаштво и беда били увелико раширенији него што се сада исказује. Међу достављачима драгоценог прихода српског становништва су у бројни Срби Крајишници, који дуго, а нарочито после завршетка грађанског рата у Хрватској и Босни и Херцеговини,  раде у европским државама. Они су тамо најбољи међу радницима.
            Други догађај вредан помена десио се у Кикинди. У тој општини има око седам хиљада избеглица, претежно из редова избеглог српског крајишког народа. Тамо су завршене две нове зграде, са по 50 станова у свакој, који су додељени избеглицама. Новац за ове намене пристигао је највећим делом из иностранства, од оних који су радили на разбијању бивше заједничке државе Југославије.
            И, најзад, један догађај из далеке прошлости који се слави у војвођанској престоници. Наиме, Нови Сад сваке године - 01. фебруара - обележава Дан града, у знак сећања на 01. фебруар 1748, када је постао слободан краљевски град, у  ондашној Аустро- Угарској. Ту слободу су знатном сумом новца платили занатлије и други приватни предузетници. Међу њима су  били и бројни Срби Крајишници, који су из Горње Крајине дошли у Доњу Крајину, када је она после Карловачког мира 1699.  године, из турске владавине прешла у аустроугарску надлежност. Најуспешнија и најпознатија је била династија Дунђерских, који су из Херцеговине дошли на војвођанску равницу. Они су са српске стране  највише допринели преображају Војводине у индустријску и напредну аграрну регију.  Још један Србин Крајишник оставио је дубок траг на војвођанском простору. То је Светозар Милетић, чији споменик стоји у центру града, који је средином 19. века био градоначелник Новог Сада.
            Све у свему Крајишници су били и остали носиоци значајних иницијатива и подухвата широм војвођанског простора.

            Милан Ливада