Милан Ливада

Милан Ливада

четвртак, 1. новембар 2018.

ПРВУ ПОБЕДУ НА СОЛУНСКОМ ФРОНТУ ОСТВАРИЛИ ДОБРОВОЉЦИ


283. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 16.10.2018.
од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај
           
ПРВУ ПОБЕДУ НА СОЛУНСКОМ ФРОНТУ ОСТВАРИЛИ ДОБРОВОЉЦИ

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 283.
Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај.
            У недељи од 08. до 14. октобра 2018. године забележили смо, поводом стогодиш-њице од победе у Великом рату, како су Србо-Американци као добровољци остварили прву победу на Солунском фронту. У ствари, настављамо да у овој нашој хроници под-сећамо на допринос Крајишника и Војвођана победама Српске војске у Првом светском рату. Зашто то чинимо? Па, зато што они који би то по природи ствари, дакле државни врх, требали да чине, наше претке не спомињу. Извор нам је за ову тему књига др Милана Мицића: Американци српски добровољци из САД (1914-1918).
            Повлачење Српске војске, државног руководства и народа у јесен и зиму 1915. године преко Албаније, добровољци из Америке су прешли као војници Добровољачког одреда мајора Војина Поповића - војводе Вука, елитне јединице зване легија смрти. У анализи на Крфу 05. априла 1916. године наведено је да су међу 1.894 борца овог одреда њих 183 сврстани у категорију "добровољци, аустријски поданици који су дошли из Америке."
            У другим добровољачким одредима, пре албанске голготе, у страшним борбама против Бугара у јесен 1915. године, на простору Власине, изгинула су 292 добровољца пристигла из Русије. У чети од 60 Херцеговаца из Америке, остало је само пет шест.
            Прва српска јединица која је ступила у борбе на Солунском фронту против бугарских трупа био је одред војводе Вука 17. августа 1916. године, када је почела бугарска офанзива. Та војна јединица је водила тешке одбрамбене борбе до 28. августа 1916.  У Горничевској бици 12-16. септембра 1916. учествовао је Добровољачки одред и допринео првој српској победи на Солунском фронту.
            Најтеже борбе Добровољачки одред је 1916. водио на Кајмакчалану. Претрпео је катастрофалне губитке, док је 30. септембра те године Кајмакчалан освојен. Међутим, на његовим крилним висовима остали су чврсто утврђени бугарски положаји. На њиховом освајању Добровољачки одред је 02. октобра 1916. године за пола сата имао 180 мртвих и 250 рањених добровољаца. После освајања Кајмакчалана, одред војводе Вука у саставу Дринске дивизије наставио је гоњење непријатеља у периоду од 03. октобра до 16. новем-бра 1916. године. У борбама око Грунишког виса од 16. новембра до 07. децембра Добро-вољачки  одред је претрпео тешке губитке, а 29. новембра 1916. погинуо је и сам коман-дант Војин Поповић - војвода Вук, после чега је одред расформиран. Намерно је жртвован Вук и добровољци, показала су каснија истраживања, јер је следио обрачун краља Александра са Аписом, који је осуђен и стрељан у Солунском процесу. Међусрпски обра-чуни нису изостали ни у најтежим условима, док су добровољци "трошени" на најтежим ратним задацима...

            Милан Ливада




Нема коментара:

Постави коментар