Милан Ливада

Милан Ливада

понедељак, 28. јун 2021.

ТРЕНУЦИ РАДОСТИ У СУМОРНОЈ СРПСКОЈ СТВАРНОСТИ

 

404. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 29.06.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ТРЕНУЦИ РАДОСТИ У СУМОРНОЈ СРПСКОЈ СТВАРНОСТИ

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 404. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 21. до 27. јуна 2021. године, забележили смо тренутке радости у суморној српској стварности данас и овде. То разгаљивање наших срца и снажне емоције патриотског осећања донела нам је женска кошаркашка репрезентација Србије на Евро-баскету у Шпанији. Спремност да буду првакиње Европе српске девојке су показале победом над актуелним европским шампионом Шпанијом, на њеном терену у четврт-финалу овог престижног турнира. И на крају су најбољу победничку игру наше кошарка-шице пружиле у финалу Евробаскета против Француске у недељу вече, 27. јуна. Победиле су резултатом 63 : 54 и поново постале европске првакиње.  Соња Васић је проглашена за најкориснију играчицу Европског првенства у кошарци и истовремено сврстана у његову идеалну селекцију. Јуче, на Видовдан, у Београду је златним српским кошаркашицама приређен  спектакуларан дочек, пријеми и излазак на чувени балкон Градске скупштине  пред масу одушевљених Београђана. Тиме су се и кошаркашице прикључиле плејади врхунских српских спортиста који су најуспешнији амбасадори Србије у свету.

            Тај спортски тријумф омогућио је већини српског света, да бар на кратко заборави на терет који носи у својим душама од дуготрајне епидемије ковида 19. У недељу, 27. јуна у вечерњем Дневнику РТС-а саопштено је да су међу око 4.900 тестираних евидентирана 63 новооболела док су 2 пацијента умрла. То су подаци који смирују, да није оних из Кризног штаба који упозоравају да се не смемо опустити него се морамо вакцинисати. Јер, пример из највеће ковид болнице у Батајници сведочи да од 70 пацијената ниједан није вакцинисан.

            Уз корону над Србијом се надвила још једна нова невоља. На смени пролећа и лета високе температуре су најавиле сушу и велике штете у пољопривреди од невремена. Некада је важила девиза да у Србији не може да буде глади. Била су то времена када су села била пуна људи, који су производили обиље хране. Србија је лошом аграрном политиком затрла своја села, а онда је у тзв. демократској трансформацији средње развијену српску привреду  кроз приватизацију уништила и сада је колонија, пре свега у сфери индустријске производње. Војводина је најплоднија земља Европе и света, а на том простору сада живе најсиромашнији људи...  То је стање које ми обични људи, како нас називају они надљуди из власти, гледамо свакога дана, док са надлежних државних места говоре о неком високом расту свеколике производње у Србији, која је замислите највећа у Европи. Можда ми из базе, у окружењу сиромаштва и беде, не умемо да видимо тај раст.

 

            Милан Ливада

КРАЈ САМРТНОГ ПРОЛЕЋА И ПОЧЕТАК ПАНДЕМИЈСКИ СУШНОГ ЛЕТА 2021.

 

403. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 22.06.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

КРАЈ САМРТНОГ ПРОЛЕЋА

И ПОЧЕТАК ПАНДЕМИЈСКИ СУШНОГ ЛЕТА 2021. 


            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 403. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 14. до 20. јуна, на самом њеном крају, је био последњи дан самртног пролећа 2021, у којем су широм света људи свакодневно бомбардовани бројевима мртвих и новооболелих од корона вируса. Јуче, 21. јуна је био први дан лета које нам изгледа доноси пандемијску сушу. Та страшна вест пласирана преко друштвених мрежа потиче од господина Гутереша, генсека Скупштине Уједињених нација, који је упозорио на могућност овољетње пандемијске суше у светским размерама, чији су предзнаци суше и пожари у САД. Да ли ћемо живети у сатирању од две пандемије? - питање је и утисак који се намећу после најаве овакве могућности. Свет је изгледа у великој опасности. Да ли то природа враћа ударац незахвалним људима који су је сумануто уништавали или се ради о закулисној завери светских моћника да се драстично смањи светска популација? - свеједно је за жртвовано човечанство које ће нестајати у страшним мукама и патњама.

            Од појединачних тема на првом месту је пандемија короне вируса, коју у овој хроници пратимо из недеље у недељу. Тако је у недељу, 20. јуна у вечерњем Дневнику РТС саопштено да је било 60 новооболелих од око 6.000 тестираних. Умрла су 4 пацијента. У Србији је око 2 и по милиона људи примило две вакцине, а једну близу 5 милиона. Лекари и даље, неки од њих чак са непримереном иронијом и сарказмом, позивају на вакцинацију, па то изазива упитаност да ли је то нова етика српских лекара!?

            Мада и претходно две споменуте здравствене ситуације највише погађају крајишку избегличку популацију спомињемо и ону најболнију. У недељу, 20. јуна био је светски Дан избеглица. Надлежни државни чиновници преко РТС-а су представили једну крајишку породицу са четворо деце која је, после вишедеценијских подстанарских мука, добила неки мањи стан и то уздизали као велики резултат у стамбеном збрињавању. Рекоше да је у Србији тренутно регистровано 5 и по хиљада људи са избегличким статусом. Не рекоше на кога се то односи, пошто избеглице из исламских земаља нису споменули. Све у свему избегличка реторика код оних који знају право стање ствари изазива мучнину.

            Реч две и о промоцији књиге Сведочанство оца кроз сина, аутора Душана Д. Старевића у режији издавача новосадског Прометеја. Рецензенти и промотери су са теоријског становишта веома позитивно оценили књигу као допринос историји српско- хрватских односа. Ради се превасходно о турбулентним односима и негацији ангажмана политички, културно и друштвено значајних Срба у блиској прошлости од данашњих Срба у Хрватској, етаблираних као представника те националне мањине.

            Једино нас радују резултати мушке и женске кошаркашке репрезентације Србије, у чијим се играма истичу играчи крајишког порекла.

 

            Милан Ливада   

ПОПУШТАЊЕ ПАНДЕМИЈЕ И ТРИ КРАЈИШКЕ ТЕМЕ

 

402. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 15.06.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ПОПУШТАЊЕ ПАНДЕМИЈЕ И ТРИ КРАЈИШКЕ ТЕМЕ   

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 402. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            У недељи од 07. до 13. јуна 2021. у нашим хроничарским белешкама издвајамо: олакшање због попуштања пандемије корона вируса; српске деобе око статуса ове нацио-налне мањине у Хрватској; доказе да у Сребреници није било геноцида и понос због двојице Срба најбољих на свету у тенису и кошарци. Минула недеља је наговестила можда и крај пандемије корона вируса, ако се опет не ради о некој политичкој потреби, као што је то било прошлога лета. У недељу вече, 13. јуна у тв. Дневнику РТС-а саопштени су до сада најповољнији дневни резултати: новозаражених је било 138 од око 6.500 тестираних; умрле су 4 особе; два пута је вакцинисано више од 2.300.000, а   једно цепиво је примило близу 5.000.000 грађана. Ако тако потраје види се крај тешке здравствене кризе.

            Од крајишких тема, које су у фокусу наше пажње, овај пут спомињемо ону најдели-катнију: - На кога се односи одредница хрватски Срби или политички Хрвати? То нам објашњава Душан Д. Старевић у својој књизи Сведочанство оца кроз сина, о којој говори-мо трећи пут у нашим хроникама. То су, да употребимо квалификатив из времена комуни-стичке владавине, сви они српски кадрови који су у данашњој Хрватској и њеним институ-цијама понизно ангажовани на спровођењу хрватске државотворне Старчевићеве политике негирања и потирања Срба и свега српскога.

            Друга, још жешћа политичка тема која се односи, како то у матици воле да кажу, на пречанске Србе је доказ да се на догађаје у Сребреници "не може применити термин геноцид". То је најважнији закључак у Извештају Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995. године. У деветочланој комисији међународних експерата били су ауторитети из Јапана, Немачке, Аустралије, Италије, Аустрије, Србије, Индије и двојица Американаца, а пред- водио ју је израелски стручњак Гидеон Грајф. Колико ће то знати да искористе надлежни национални и државни предводници Србије у сузбијању лажних оптужби од држава агресора које су разбиле Југославију и највише зла нанеле српском народу остаје да се види.

            И на крају највеличанственија вест, коју су емитовали и више пута понављали сви медији целог света, на понос српском роду су две спортске титуле најбољих на свету у тенису и кошарци. Први је свакако легендарни тенисер Новак Ђоковић који је, у недељу 13. јуна освајањем 19. гренд-слем титуле на Ролан Гаросу, постао први играч у историји тениса у свету, који има најмање по две победе на сваком од највећих турнира. Други је Никола Јокић, који је проглашен за најбољег играча у најбољој кошаркашкој лиги на свету - НБА, а самим тим је и најбољи кошаркаш на свету! Јокић је нашег крајишко-војвођанског порекла, па ето и ми имамо повода за понос. Ово је још једна потврда да само спортисти промовишу Србију у свету на најбољи начин, а не политичари и привредници.

 

            Милан Ливада

ОБУЗДАНА КОРОНА И КРАЈИШКЕ ТЕМЕ

 

401. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 08.06.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина

 

ОБУЗДАНА КОРОНА И КРАЈИШКЕ ТЕМЕ   

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 401. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            Недељу од 31. маја до 06.јуна 2021. у нашим хроничарским белешкама карактерише обуздана пандемија корона вируса и неке крајишке теме. Безмало две године траје преоку-пација државе са пандемијом корона вируса. Коначно су на најгледанијем Дневнику РТС 1 у недељу вече 06. јуна саопштене повољне вести. Тога дана новозаражених је било 116 од 6.274 тестирана становника. Умрло је 8 људи. Са два цепива вакцинисано је 2.195.000, а са једним више од 4.800.000 грађана Србије. Надлежни сугеришу да је вакцинација дала резултате, укинуте су неке забране, али и даље остаје ношење маски и дистанца.

            Од крајишких тема, које интересују велики део нас са најзападнијег српског крај-ишког простора, спомињемо једну књигу и једно кадровско решење на нивоу државе. Настављамо са спомињањем српског ћутања у случају Старевић. Ради се о главном лику из недавно објављене књиге Сведочење оца кроз сина, аутора Душана Д. Старевића. Он истиче да је то спомен и сећање на његовог оца, професора Душана Н. Старевића, српског интелектуалца и незаобилазног посленика у културном, друштвеном и политичком животу Хрватске од средине шездесетих година 20. века све до српско-хрватског рата и прогона Срба 1995. Спомињемо само најзначајније високе функције професора Старевића: дуго-годишњи посланик у хрватском Сабору, последњи  председник Српског културног друш-тва (СКД) Просвјета у Загребу пре распада Југославије, члан Одбора Југославенске акаде-мије знаности и умјетности (ЈАЗУ) за изучавање повијести и културе српског народа у Хрватској... Српско ћутање и заборав на човека таквих референци почело је на обележава-њу 70. годишњице од оснивања СКД Просвјета 10. маја 2014. године у Глини. Тада пред- седник Просвјете Чедомир Вишњић, у сећању и набрајању свих њених председника, а по-том и преко 80 заслужника из редова књижевника, сарадника, новинара, историчара, чак и службеника - једино не спомиње професора Старевића. Тиме је игнорисао чињеницу да је Старевићу, у Загребу 27. јануара 1999. године, на Савин дан, славу Друштва, постхумно додељено Признање - плакета за изузетан допринос обнављању рада Друштва и његовом вођењу... Ми додајемо да су то српска посла, у духу оног злокобног начела да се успех у Срба не прашта. То светогрђе чине они који треба да предњаче у неговању и унапређењу културе сећања.

            Друга крајишка тема је узлет Александра             Шапића на високу политичку позицију потпредседника владајуће СНС, пошто је пореклом са Кордуна. Памтим да су његовом заслугом крајишка избегличка удружења за велика окупљања добијала велику салу у Општини Нови Београд, где је био председник. Слушао сам једном приликом на телевизи-ји да њега избегличка тематика уопште не занима, као нажалост и већину Срба Крај-ишника, а могли би да помогну својим унесрећеним сународницима.

 

            Милан Ливада

У ЗНАКУ ЈУБИЛАРНЕ 400. НЕДЕЉНЕ ХРОНИКЕ

 

400. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 01.06.2021. од

Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију "Завичај - Слободна Крајина"

 

У ЗНАКУ ЈУБИЛАРНЕ 400. НЕДЕЉНЕ ХРОНИКЕ    

 

            Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 400. Недељна хроника из Хронике двовековних веза Крајине и Војводине за емисију Завичај - Слободна Крајина.

            Недељу од 24. до 30. маја 2021. приказујемо у знаку јубиларне 400. Недељне хронике, која се временски нешто више од седам и по година емитије као прилог радио емисије Завичај - Слободна Крајина, аутора Саве Смољановића, на таласима Радија Фрушка гора. Пре коју недељу, у овом термину, обележили смо Савину јубиларну 800. емисију. Тако, уз све пратеће  тешкоће, ентузијазмом успевамо да пишемо и емитујемо хронику о голготи Српске Крајине и наших земљака, у највећем броју настањених на простору Војводине, после њеног слома. Тако смо ми двоструки завичајци игром историјске судбине. Управо се овога јуна прве године, треће деценије 21. века навршава 30 година како је почела голгота српског крајишког народа 1991. године. Овим нашим ангажманом настојимо да допринесемо јачању културе сећања на стари завичај, поштујући оно хришћанско начело да је то простор на којем нам је Бог подарио живот. Такође поштујемо начело да је човек сведок, да је записано документ, а да се оно што није записано није ни догодило. Дакле, остаће вредан писани траг новим покољењима за памћење једног тешког раздобља у којем су старадали њихови преци.

            Велики допринос култури сећања на Српску Крајину и њене велике људе даје и недавно објављена књига Сведочење оца кроз сина, аутора Душана Д. Старевића. Поднаслов ове драгоцене књиге Живот и дело Душана Н. Старевића открива да је у питању прича о оцу аутора, висококомпетентном и ученом човеку који је, са политичких, друштвених и културних позиција на којима је био, дао немерљив допринос решавању српског питања у Хрватској. Као професор историје и врстан познавалац српско-хрват-ских односа, са мањим делом српске интелигенције, Душан Н. Старевић је водио тешку и сложену политичку борбу за равноправност и опстанак српског народа у Хрватској. Био је последњи председник Српског културног друштва Просвјета у Загребу, пре распада СФРЈ и рата у Хрватској. У новој, етаблираној Просвјети и сећањима њеног челника Чедомира Вишњића, али и других Срба у Хрватској, нема професора Душана Старевића... О томе ћемо у наредним хроникама.

            И на крају, реч две о теми коју редовно спомињемо више од годину дана - о пандем-ији корона вируса - која нарочито погађа избегли крајишки свет. У најгледанијем вечер-њем Дневнику РТС-а 30. маја наглашено је да је после седам и по месеци први пут број новозаражених мањи од 200 и да је пао на 178 оболелих од 6.679 тестираних грађана. Недељама је број отпуштених из болница већи од новопримљених. Вакцинација даје резултате саопштавају надлежни...

 

            Милан Ливада