Милан Ливада

Милан Ливада

понедељак, 25. јун 2018.

ПУПИНОВА БОРБА ЗА СРБИЈУ

260. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 17. 04. 2018.
од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај

ПУПИНОВА БОРБА ЗА СРБИЈУ   

Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 260. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај.
  У недељи од 09. до 15. априла 2018. године забележили смо причу о Пупиновој борби за Србију. Надахнуто и страствено казивање под споменутим насловом, прожето истинским родољубљем за српску ствар, десило се 13. априла у Архиву Града Новог Сада. Сви су били изненађени великим бројем посетилаца, који су препунили невелику салу модерног и репрезентативног здања у којем се баштини историја, условно кажемо војвођанске престонице. Изгледа да велик део нашег света, на сву срећу, ипак препознаје истинске приче о нацији и држави и да жуди да их чује, за разлику од оних који су подлегли туђинској пропаганди и говоре да смо ми најгори. Повод за ово окупљање је била стогодишњица од Великог рата. Организовали су га споменути Архив и Удружење српских ратних добровољаца 1912-1918. године. Врхунац овог догађаја су биле чињенице које је саопштила ауторица књиге Пупинова борба за Србију Александра Николић (нисам баш сигуран да сам презиме добро запамтио). Иако релативно млада жена са необичним ентузијазмом је говорила о Пупину, Тесли и Миланковићу - о три највећа ума које је изнедрио српски род. Шармирала је овај велики скуп љубитеља националне историје, који су је наградили дугим и бурним аплаузима током излагања.
Најбитнији је податак да је велики Србо-Американац Михајло Пупин личним ангажовањем у Америци и Канади мобилисао и у Српску војску у Великом рату послао чак 20 хиљада ратних добровољаца. Он је и материјално помогао њихово опремање, као и Србију, што властитим прилогом тако и ангажовањем бројних спонзора, у вредности око две милијарде долара. Кад је због те активности морао да стави под хипотеку сву своју велику имовину упозорен је да може да остане без свега тога. Одговорио је: - Ако пропадне Србија нека онда пропадне и сва моја имовина.
Други велики податак који нам је предочила Александра је да Пупин и Тесла уопше нису били у сукобу. Шта више били су у великом пријатељству. Ту измишљотину је пласирао неки комунистички агент који је тобоже насамо питао и једног и другог шта мисле Тесла о Пупину и Пупин о Тесли. Лажно је комунистичким газдама предочио да су један о другим рекли баш све најгоре и таква клевета је остала и још траје у српској јавности. Пупин је у случају Марконијеве крађе патента за радио од Тесле сведочио уверљиво у корист Тесле и то је вероватно пресудило да крадљивцу буде одузет Теслин патент. Још је већа одбрана Тесле од стране Пупина била када је Едисон водио кампању да оспори Теслину наизменичну струју, која је покопала његов патент једносмерне електричне енергије. Ауторитетом признатог научника Пупин је допринео да победи Теслина струја. Споменута двојица српско-америчких великана била су у преписци са Миланковићем и ословљавали су се међусобно са драги пријатељу.

Милан Ливада 



Нема коментара:

Постави коментар