Милан Ливада

Милан Ливада

понедељак, 25. јун 2018.

СРПСКА НЕЗАХВАЛНОСТ ВЕЛИКОМ ДОБРОЧИНИТЕЉУ

266. Недељна хроника  за Радио Фрушка гора, за 19.06. 2018.
од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај

СРПСКА НЕЗАХВАЛНОСТ ВЕЛИКОМ  ДОБРОЧИНИТЕЉУ 

Желимо добро вече поштованим слушаоцима Радија Фрушка гора. Ово је наша 266. Недељна хроника од Гласа Крајине у Војводини за Емисију Завичај.
  У недељи од 11. до 17. јуна 2018. године забележили смо једнu трагичну српску незахвалност значајном доброчинитељу за српски род у Првом светском рату. Повод за овај осврт је документарно-играни филм Горана Вукчевића "Чујте Срби! - Арчибалд Рајс". Филм је приказан 15. јуна у Архиву Града Новог Сада поводом стогодишњице од Великог рата. Сви заинтересовани, међу којима је било доста младих, нису могли да одгледају то остварење, јер сала није била довољно велика да све прими. Заслужно је за то интересовање Удружење ратних добровољаца 1912 - 1918, њихових потомака и поштовалаца Обилић, које баштини успомене на славне ратнике, заслужне што се Србија нашла међу државама победницама.
Све честитке заслужује аутор Вукчевић што је објективно приказао колико су велике заслуге Немца Рајса за продор истине у Европу о злочинима његових сународника, немачких војника над српским цивилним становништвом. Рудолф Арчибалд Рајс је био угледни швајцарски форензичар, публициста, доктор хемије и професор на Универзитету у Лозани. На позив српске владе дошао је 1914. године  у Србију да истражује злочине аустроугарске, немачке и бугарске војске. Истакао се као криминолог у високостручном опису монструозних убијања незаштићеног српског народа. Истовремено је своје налазе публиковао на страницама независног листа Газета у неутралној Швајцарској. Прешао је са српском војском албанску голготу, Солунски фронт и умарширао 1918. у ослобођени Београд. Толико је заволео српског војника и српски народ да се, после рата, није вратио у Швајцарску, већ је остао трајно у Србији. У новоствореној држави Срба, Хрвата и Словенаца организовао је полицију по ондашњим врхунским светским стандардима.
Разочарао се, у поратним годинама, у понашање српског политичког врха и њиховог окружења, који су се  нагло богатили пљачком сопственог сиромашног народа, а храбри ратници - инвалиди морали су да просе. Критиковао је те негативне појаве, због чега су га сви пријатељи, политичари напустили и присилили да се повуче у анонимност. После једне препирке са једним од тих тајкуна, нагло му је позлило и убрзо је умро 1929, у 54. години живота. Редитељ Вукчевић је после пројекције споменутог филма рекао да је у списима видео да га је тај тајкун ударио и гурнуо, после чега је падом на бетон задобио смртоностне повреде. На случају Арчибалда  Рајса потврдила се она злурада тврдња да се успех у Србији не прашта, нити се заслужни награђују, него све привилегије припадају политичким манипулантима и ратним профитерима. Поента је списа "Чујте Срби!" да је Рајс директно указао на пороке владајуће олигархије; да Срби треба да се чувају сами себе, а посебно је значајно, што се код нас прешћује, да је он Немац рекао Србима да им Немци нису пријатељи. Тиме је потврдио да су немачки филозофи, марксисти и други списатељи нихилистички тврдили да су Словени неисторијски народи, а посебно Срби. То никад, па и сада није сметало српским владарима да Немцима хрле у загрљај и проглашавају их пријатељима.     

Милан Ливада   




Нема коментара:

Постави коментар